معرفی نرم افزار Mendeley 1397/01/20

آشنایی با نرم افزار MENDELEY
                                                                                               روی تصویر کلیک کنید.
 
 
Mendeley یک نرم افزار مدیریت مراجع (Reference Manager) و شبکه اجتماعی علمی است که به شما در سازماندهی تحقیقات شما و مشارکت با سایر افراد آنلاین در شبکه و نیز پیدا کردن آخرین تحقیقات علمی کمک می کند. این نرم افزار امکانات قوی دارد که در زیر به معرفی برخی از آن ها می‌پردازیم.

مرجع دهی
Mendeley یک نرم افزار مدیریت مراجع است که قادر به یکپارچه شدن با نرم‌افزارهای آفیس در محیط های مختلف بوده و می‌توان با استفاده از آن به سهولت و سرعت اقدام به رفرنس‌دهی نمود. برای این منظور کافیست پلاگین نرم افزار آفیس مورد نظر خود را از طریق منوی Tools در نرم‌افزار Mendeley نصب کنید تا امکان رفرنس‌دهی در آفیس برای شما فراهم گردد. همچنین امکان استفاده از بیش از 1000 سبک مرجع‌دهی نظیر APA، Harvard و IEEE از جمع ویژگی‌های این نرم افزار است.
 
مطالعه فایل های PDF و یادداشت نویسی در آن ها 
در نرم افزار Mendeley این امکان فراهم گردیده که شما بتوانید فایل‌های PDF هر یک از مقالاتی که در بانک اطلاعاتی خود وارد می‌کنید را به آن پیوست کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید فایل‌ها را در خود نرم‌افزار مشاهده و بر روی آن‌ها یاداشت بگذارید. همچنین می‌توانید این یادداشت‌ها را با سایر افرادی که از این نرم افزار استفاده می کنند به اشتراک بگذارید.
 
افزودن فایل‌های PDF و سازماندهی آن‌ها
شما می‌توانید فایل‌های PDF را از اینترنت، حافظه کامپیوتر و یا سایر نرم‌افزارهای مدیریت مراجع نظیر Endnote وارد نرم‌افزار Mendeley کنید. Mendeley این قابلیت را دارد که فایل‌های شما را بازبینی نموده و اطلاعات کتابخانه‌ای مقالات شما، نظیر عنوان مقاله، نام نویسندگان، نام مجله، سال انتشار و ... را به‌صورت اتوماتیک از آن استخراج نماید. همچنین به شما این قابلیت را می‌دهد که بتوانید واژه‌های کلیدی خود را در متن کلیه مقالات جستجو نمایید.
 
به اشتراک‌گذاری مقالات و یادداشت‌ها
شما در Mendeley یک حساب خواهید داشت که از طریق آن می‌توانید مقالات و یادداشت‌های خود را بین افرادی که می‌خواهید به اشتراک گذارید. ایجاد برنامه‌های تیمی، ساخت گروه‌های مخفی برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی، اطلاع از مقالات اضافه شده توسط سایر اعضای تیم و امکانات کم‌نظیر دیگر، از جمله ویژگی‌های Mendeley می‌باشد.
 
جستجوی مقالات و گروه‌های عمومی
Mendeley این امکان را به شما می‌دهد تا گروه‌های علمی عمومی را جستجو و از اطلاعات آن‌ها استفاده کنید و یا همکاران علمی جدیدی در سراسر دنیا برای کارهای تحقیقاتی خود جستجو کنید. همچنین Mendeley قابلیت جستجوی تمام متن میلیون‌ها مقاله علمی را برای شما فراهم ساخته است.
 
 منبع: تراپیپر