نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاههای کشور با حضور رئیس صندوق رفاه دانشجویان در تبریز برگزار شد 1394/10/06

نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاههای کشور با حضور رئیس صندوق رفاه دانشجویان در تبریز برگزار شد
نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاههای کشور با حضور رئیس صندوق رفاه دانشجویان در تبریز برگزار شد

به گزارش روایط عمومی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این نشست رئیس صندوق رفاه دانشجویان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع معاونان دانشجویی دانشگاههای منطقه 2، برگزاری چنین نشست­هایی را در جهت هم­افزایی بین حوزه ستاد و صف وزارت متبوع مفید ارزیابی کردند.

یزدان­ مهر اظهار داشت: در ابتدای مسئولیت خود در صندوق، سعی کردیم با آسیب­شناسی موارد مرتبط با خدمات رفاهی و دانشجویی و تدوین سند راهبردی کاربردی صندوق، نقشه راه همراه با افق­نگری، مدیریت مبتنی بر برنامه داشته باشیم.

وی افزودند: تا نیل به سند راهبردی، برنامه­های کوتاه مدتی تدوین کردیم که از جمله آنها می­توان به تقویت اعتبارات عمومی صندوق اشاره کرد. با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش بینی شود، همچنین با تلاش­های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سالجاری نیز با حمایت مقام عالی وزارت و مساعدت ریاست محترم جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.

 رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اعلام اینکه اعتبارات یارانه تغذیه دانشجویان پاسخگوی نیاز دستگاهها در این بخش نیست اظهار کرد: از یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه دولت صرفاً 440 میلیارد تومان آن را تأمین می­کند و به همین دلیل دانشگاهها دچار مشکلات جدی مالی هستند. به همین دلیل مدلی را به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تادولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاهها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.

  مهندس یزدان­مهر ادامه دادند: با مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور، تلاش گردید تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.

وی افزودند: دانشگاهها در زمینه خوابگاههای فرسوده هم با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند که یکی دیگر از برنامه­ها ما ایجاد ردیف مستقل تعمیر و تجهیز در قانون بودجه سال 95 می­باشد و رایزنی لازم با سازمان مدیریت در این زمینه بعمل آمده است.

 رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت محترم این رقم را برای افزایش پوشش بهره­مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.

یزدان مهر ایجاد کنسرسیوم در راستای نیل به خودکفایی را یکی دیگر از برنامه­های صندوق دانست و خاطر نشان کرد: طی همکاری اقتصادی مشترک صندوق و دانشگاههای مادر این مهم تحقق می­یابد. ایشان هدف از این اقدام را بهره­گیری از سرمایه­های ثابت دانشگاهها و تبدیل آنها از شرایط بالقوه به بالفعل دانستند.

 ایشان تجربه تجمیع بیمه رفاه دانش را در سالجاری، ورود به بحث خرید سهام شرکت­های بیمه­ای موفق بیان کردند و اظهار امیدواری نمودند تا صندوق بتواند با استفاده از ظرفیت موجود در آموزش عالی کشور خدمات مطلوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه نماید.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه افزودند: علیرغم محدودیت­های اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره­برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه­های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاهها قرار دهیم.

 وی از جمله تسهیلات مذکور پرداخت وام تحصیلی بنیاد علوی، وام­های ازدواج، اشتغال و ودیعه مسکن صندوق کارآفرینی امید، کمک هزینه تحصیلی کمیته امداد امام خمینی را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: بزودی پرداخت این تسهیلات در انشگاهها آغاز خواهد شد.

مهندس یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان به ایجاد تسهیلاتی برای دانشجویان متأهل در درمان ناباروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کردند و افزودند: صندوق به این گروه از دانشجویان تا سقف 15 میلیون ریال وام اعطا می­کند.

بیست و چهارمین نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاههای کشور با حضور مهندس یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دکتر ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان و دکتر سجادی سرپرست معاونت درآمد و سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در دانشگاه تبریز برگزار گردید.

 پیش از این نشست رییس  صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراء ضمن دیدار با دکتر محمد رضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز، آخرین مسایل حوزه رفاهی و دانشجویی را بررسی نمودند و همچنین  در ادامه از بخش های مختلف دانشجویی و رفاهی دانشگاه تبریز از جمله خوابگاه، سلف سرویس، بازارچه و مجموعه های ورزشی بازدید کردند.